Starostlivosť a údržba

Technické prehliadky

Extenzívna Zelená strecha Icopal je sebestačná a udržuje sa sama. Prirodzené procesy prebiehajúce v podloží dodávajú rastlinám dostatočné množstvo živín. Vďaka nim nie je potrebné žiadne ošetrovanie, len občasné hnojenie. Je zakázané používať akékoľvek herbicídy. Škody na vegetácii spôsobuje tiež výsadba cudzorodých rastlín pre celý systém. V prípade zakorenenia náletovej zelene, je potrebné túto odstrániť. Jediný ošetrovateľský zásah predstavuje aplikácia vhodných hnojív dvakrát za rok, pravidelná kontrola (údržba) a vyčistenie strešných odtokov. Zeleň sa nekosí a nevyžaduje ani žiadne iné ošetrovateľské zásahy.

Polievanie

Ihneď po vysadení strechy extenzívnou zeleňou je potrebné celok poliať tak, aby rohože a podložie nasali maximálne množstvo vody. Strecha musí byť v prvých týždňoch vegetácie vlhká. Po fáze aklimatizácie rastlinstva (cca. 4 týždne) si však spravidla nevyžaduje žiadne polievanie. V obdobiach dlhodobého sucha (jún-september) sa odporúča jednorázovo poliať vodou celú plochu strechy za účelom dosiahnutia plného stavu nasýtenia vodou. Vegetácia sa v horúcom letnom období nesmie polievať počas plného slnečného svitu. V tomto období odporúčame zavlažovanie večer, alebo optimálne v ranných hodinách. Ak rastliny nemajú dostatok vlahy, celá vegetácia mení svoju farbu na červenú až hnedú. V takomto prípade je potrebné dodať vegetácii vlahu. Po zavlažení sa vegetácia prebudí a nastupuje jej ďalší vývoj. Vegetácia opäť ozelenie. Ak vegetácia nemá prístup k vlahe veľmi dlhú dobu, môže prísť k jej vyschnutiu a uhynutiu! Nebezpečenstvo pre rastliny predstavuje tiež zaplavenie koreňového systému pretrvávajúce dlhšie obdobie. Z tohto dôvodu je potrebná správna drenáž a odvodnenie strechy.

Hnojenie

Extenzívnu zeleň je potrebné hnojiť na jar alebo jeseň použitím hnojiva s dlhodobým účinkom. Vhodné sú akékoľvek štandardné hnojivá, ktoré sa používajú, napr. pre hnojenie trávnikov. Na jar sa odporúča používať hnojivá so zvýšeným obsahom dusíka a na jeseň hnojivá so zvýšeným obsahom draslíka. Hnojivo sa nesmie aplikovať na suchú vegetáciu. AplikЗcia hnojiva sa preto odporúča vždy po daždi, alebo po zaliatí vegetácie vodou.

Kontrola odvodňovacích zariadení

Priehlbiny na streche a miesta ležiace bezprostredne pri strešných odtokoch sú náchylné na zvýšenú akumuláciu vody. Preto je potrebné tieto miesta obzvlášť dôkladne kontrolovať a burinu a rastliny rastúce okolo týchto miest bezpodmienečne odstrániť.

Sklon strešnej plochy

V prípade plochých striech sa odporúča použiť sklon strešnej plochy od 2° do 10°. Plocha strechy musí byť konštruovaná takým spôsobom, aby roviny krytiny vykazovali spád smerom k odvodňovacím bodom.

Strešné zariadenia, strešné výlezy

Strešné zariadenia v podobe kanalizačných odvetrávacích komínov, antén, klimatizačných zariadení, prestupov elektrických káblov a pod. je potrebné podľa možností sústrediť tak, aby počet prestupov cez strešnú konštrukciu bol čo najmenší. Navyše tieto zariadenia musia byť umiestnené na podstavách, ktorých výška musí byť väčšia než súčet hrúbok vrstiev zelenej strechy. Zelené strechy musia byť voľne prístupné pre potreby údržby. Deliace štrkové pásy okolo detailov strechy a po jej obvode je nevyhnutné udržovať čisté a bez prerastajúcej vegetácie. Odporúča sa v rámci projektovej prípravy navrhnúť prívod vody na strechu alebo do jej blízkosti.